سرمایه گذاری 10 میلیارد تومانی در شرکت ذوب روی بافق

جناب آقای مهندس حیدرزاده ضمن تشکر از فرصتی که در اختیار ما قراردادید ، خواهشمندم ضمن بیان تاریخچه ای از شرکت ذوب روی بافق ، خودتان را نیز برای مخاطبین عزیزما معرفی نمایید.

با عرض تشکر از اینکه زحمت کشیدید و به مجتمع ذوب و روی بافق تشریف آوردید. شرکت ذوب و روی بافق در سال 1370 عملیات اجرایی و احداثی آن شروع شده و پروژه ساخت در سال 1378 به پایان رسیده است. همانطوریکه می دانید دانش فنی و کارهای مهندسی ساخت ، نظارت و طراحی این مجموعه توسط شرکت NFC چین انجام شده و در واقع تکنولوژی این شرکت خارجی هست که درسال 79 به بهره برداری رسیده و ظرفیت کارخانه برای تولید 30 هزار تن شمش روی و 50 هزار تن اسید سولفوریک طراحی شده است .

این مجتمع همان طور که استحضار دارید بخاطر نحوه خوراکی که میتواند مصرف بشود در ایران منحصر به فرد هست و تنها کارخانه ایست که از کنسانتره سولفوره روی استفاده می کند . در واقع خط تولید به گونه ای هست که هم امکان استفاده از خاک های اکسیده کربناته برایش فراهم است  و هم اینکه میتواند از خاک های سولفوره استفاده کند.

همان طوری که استحضار دارید خاک های سولفوره ترکیباتی هستند که وقتی در واحد تشویه عملیاتی بر روی آن انجام  می شوند به خاک اکسیده تبدیل میشود ولی در کنار آن محصولات جانبی که so2هست را تبدیل به اسید سولفوریک می شود.

اسید سولفوریکی که دارای5/ 98 درصد خلوص می باشدو بعنوان محصول جنبی این مجتمع هست که علاوه بر اینکه در خود کارخانه بعنوان حلال برای خاک استفاده میشود مازاد آن هم به کارخانجات مصرف کننده کشور فروخته میشود.

بنده محمد حیدرزاده هستم از سال 1372 در شرکت کالسیمین شروع بکار کرده ام و در واقع شروع بکار من مقارن بود با تولد صنعت روی در ایران ودر واقع قبل از آن شمش روی تولید نمی شد و خوشبختانه سال 72 در یک پایلوت حدود 300 کیلیویی که در کالسیمین بود اولین ورق شمش روی در ایران تولید شد که بنده افتخار همکاری با اساتید محترم آنجارا داشتم. بنده تا سال 75 در شرکت کالسیمین بعنوان کارشناس تولید بودم واز 75 تا 82 به شرکت ملی سرب و روی ایران رفتم و در واحدهای کالدو واحد تصفیه آب و گاز بعنوان سرپرست بودم و بعنوان رئیس و مدیر تولید کارخانه روی مشغول بودم .بعد از سال 82 که شرکت ملی سرب و روی به صنایع بهشهر واگذار شد بنده استعفا داده و به مدت 3 سال بصورت شخصی خودم شرکت طراحی مهندسی و اجرائی داشتم و در جاهای مختلف ، استان های مختلف طراحی پلنت روی و سرب انجام می دادم بعد دوباره به شرکت کالسیمین در سال 86 فراخوان شدم و بعنوان مدیر کارخانه روی کالسیمین دندی تا 89 آنجا بودم و خوشبختانه وضعیت کالسیمین شرایط خوبی آنجا پیدا کرد و بنده بعد ازآن تا سال91به شرکت پدیده کیمیای زنگان منتقل شدم وبعنوان مدیر عامل آن شرکت فعالیت داشتم ما در آن واحد شمش های زاماک و آلیاژهای روی را تولید می کردیم پس ازآن و از سال 91 تا 92 مدیر عامل شرکت کاتالیست پارسیان بودم که در شهرک صنعتی روی زنجان  واحد تولید آند و کاتد می باشد که طراحی و ساخت آن را نیز خودمان انجام دادیم . بعد از سال 92 چند ماهی در واحد برنامه ریزی هلدینگ توسعه معادن روی مدیر برنامه ریزی بودم و از شهریور سال 92 بعنوان مدیر عامل شرکت اسید سازان زنجان بودم ودر واقع کارخانجات اسید سازان زنجان و روئین کاران الوند زیر نظر بنده بودند که بعدا این دو شرکت راادغام کردیم و هم اکنون تحت عنوان  اسید سازان زنجان فعالیت می نمایدو از خرداد ماه سال 1395 بعنوان مدیر عامل شرکت ذوب و روی بافق به شهر یزد منتقل شده ام .

جناب مهندس از زمان حضور شما در این شرکت شرکت ذوب روی بافق تولد تازه ای یافته است خواهشمندم ضمن تشریح برنامه های انجام گرفته دراین مدت کوتاه و مشکلات پیش رو مثل کمبود مواد معدنی و… نیز توضیحاتی ارایه نمایید.

بله متاسفانه همین طور که اشاره فرمودید بنده که در اوایل خرداد ماه شرکت را  تحویل گرفتم توقف تولید داشت و در سال گذشته یعنی سال 94 حدود 4 میلیارد و 800 میلیون تومان زیان ثبت شده بود بعلاوه در همان 3 ماهه اول امسال هم 2 میلیارد و 800 میلیون تومان زیان عملیاتی داشت و در واقع شرکت با بحران تولید و کمبود نقدینگی شدید و مسائل مختلف دست به گریبان بود ولی با لطف خداوند متعال و همکاری همکاران که جا دارد از زحمتشان تشکر کنم توانستیم در طی 24 و 25 روز اول کاری اورهال یعنی تعمیرات اساسی انجام بدهیم و کارخانه را به حالت نسبتاً استانداردی برسانیم و بعد از آن شروع کردیم به تولید کردن.

همانطور که در آمارو اطلاعا ت جمع آوری شده قابل ارائه هست ملاحظه می فرمائید که در تیر ماه ما 1222 تن تولید شمش کردیم و در صورتیکه در 3 ماهه اول کمتر از 1500 تن تولید شده بود و در ماه بعدی یعنی مرداد ماه تولید از این هم فراتر رفت .در شهریور ماه که تولید به رکورد بی سابقه 17 ساله فعالیت شرکت دست پیدا کردیم و 2093 تن تولید شمش انجام گرفت.

در شهریور ماه ضمن اینکه در واقع یکی از راهبردهای سود دهی که افزایش میزان تولید بود انجام گرفت توانستیم هزینه های سربار را هم پایین بیاریم ودر کنار افزایش تولید و رفع گلوگاه ها در واقع نهضت کاهش هزینه ها را نیزعملیاتی کردیم . کاهش هزینه ها رادر مسائل مختلف با سناریوهای فراوانی طراحی کردیم و همکاران کمک کردند و خوشبختانه موفق به اجرا شدیم ،از جمله در کاهش مصرف مواد گران قیمت ، کاهش مصرف انرژی که بیشتر برق را شامل می شود ، کاهش هزینه های پشتیبانی ، مالی و …. خوشبختانه این مسائل منجر به این شد که الحمدالله در طول 3 ماهه دوم که مدیریت جدید مستقر شد قریب به 7 میلیارد تومان سود از محل تولید و صرفه جویی ها عاید شرکت شد.

ودر نهایت در6 ماهه اول شرکت ، 3 میلیارد نهصد چهل و هفت میلیون تومان سود ثبت کرد که خیلی دور از انتظار بود و  خودمان نیز فکرش را نمی کردیم چرا که زیانی که در 3 ماهه حجم عظیمی  بود در 3 ماهه دوم جبران بشود و سود هم ثبت گردد . البته ناگفته نماند که افزایش LMEهم به ما کمک فراوانی کرد و تقریبا 50 درصد سوددهی مان بخاطر افزایش LME بوده ولی 50 درصد بقیه بخاطر اقدامات اصلاحی و صرفه جویی هایی که انجام شده محقق شد .

آقای مهندس برنامه تولیدتان چه وضعیتی دارد؟

ما یک برنامه پیش بینی و یا بودجه داریم که الان در شهریور ، مهر و آبان ماه خوشبختانه از برنامه پیش بینی شده جلوتر هستیم علیرغم این که در3 ماهه اول انحراف فراوانی  داشتیم ولی در 3 ماهه دوم و آبان و مهر خوشبختانه این فاصله کم شده و الان مطابق برنامه داریم پیش میریم .

در خصوص مواد اولیه و تامین آن در چه وضعیتی هستید ؟

کارخانه ذوب و روی بافق همانطور که عرض کردم چون از کنسانتره سولفوره استفاده میکند و متاسفانه منابع سولفوره در داخل کشور کم می باشد و از آن طرف هم مشتری های جهانی برای خاک سولفوره زیادمی باشند در نتیجه  دیگر تامین کنندگان ما وآنهایی که معدنی در اختیار دارند که به ما خاک سولفوره می دادند تمایل دارند که بیشتر مواد معدنی خود را صادر کنند چون در مقابل صادرات هم دلار عایدشان میشود و از هم جوایز صادراتی بهره مند می شوند و برای ایشان صادر به صرفه تر هست پس در نتیجه شرایط روز به روز برای ما سخت تر و دشوارتر میشود.

یعنی الان صادرات کنسانتره روی آزاد و مجازمی باشد؟

بله متاسفانه علی رغم شعارهای حمایت از تولید داخلی و ملی و جلوگیری از خام فروشی داده میشود که در راستای اقتصاد مقاومتی می باشد که مورد تایید مقام معظم رهبری هست و وزارتخانه ها به این شعارها تاکید مطلق دارند ولی در عمل وقتی به مبادی گمرکی و مجاری صادرات مراجعه میشود می بینیم که براحتی کنسانتره سولفوره را از همین داخل استان صادر می کنند.

در استان یزد یک  کارخانه تولید کننده سولفوره هست به اسم معادن کوشک که تمام خاکش را صادر می کند و حتی یک کیلوگرم هم به ما خاک نمی دهد و یا شرایط را آنقدر برای ما دشوار می کند که امکان خرید نیست و این موجب میشود که ما با ظرفیت پایین تری کار کنیم . پس در واقع یکی از دشواریهای اصلی شرکت این است که منابع و خاک سولفوره با عیار بالا خیلی کم می باشد .

ازمعدن مهدی آباد چه خبر؟

معدن مهدی آباد هنوز به خاک سولفوره پرعیار اولا نرسیده،  ثانیا خاکی که از آنجا تولید می شود باید تغلیظ بشود ، فرآوری شود و به کنسانتره تبدیل بشود تا ما بتوانیم تحویل بگیریم ولی متاسفانه هنوز امکانات ساخت فلوتاسیون در معدن مهدی آباد انجام نشده و پروژه ها به آن صورت که شعار داده می شود فعالیت جدی ندارند  ولی یک مقدار خاک اکسیده حدود 6 تا 8 درصد عیار روی استخراج کرده و در معرض فروش گذاشته بودند که 40 هزار تن آن را ما خریداری کردیم و الان در حال حمل به شرکت می باشد تا  استفاده کنیم .

برنامه تولیدتان امسال چند هزارتن می باشد؟

امسال برنامه تولید 15330 شمش روی پیش بینی شده بود که با توجه به  سه ماهه اول سال به 13 هزار تن تعدیل شده است .

آقای مهندس از لحاظ معدنی بخصوص معادن سرب وروی وضعیت استان یزد چگونه است ؟

خوشبختانه استان یزد غیر از مهدی آباد معادن متفرقه و کوچک زیادی دارد ولی اکثرا یا کم فعالیت می کنند یا متروکه هستند . فعالیت جدی تری در آنها انجام نمی شود. معدنی داریم به اسم چاه میر که مال خود هلدینگ توسعه معادن می باشد که دست شرکت معدنکاران انگوران می باشد ونزدیکی ماست که استخراج دارد و ماهیانه هر چی تولید می کنند ما می خریم که درماه 300 یا 400 تن می باشدولی بقیه معادن الان که معادن خوبی هم هستند ولی فعالیت جدی نمی کنند .

خودتان نمی توانید بصورت مستقیم وارد بحث معدن بشوید؟

معدنی به نام انجیره مال شرکت ذوب و روی بافق هست ولی 2 یا 3 سال پیش بخاطر اینکه اورانیوم در داخلش دیده شده بود سازمان انرژی اتمی مانع ازاستخراج در آن شده بود ولی اخیراً توافق نامه ای امضاء کرده ایم که اجازه بدهند ما استخراج را از این معدن شروع بکنیم.

جدای از این معدن انجیره سایرمعادنی که متروکه و یا نیمه فعال هستند را خودتان نمی توانید وارد شوید و فعال کنید تا مشکل ماده اولیه تان حل بشود ؟

یک تیم معدنی از دوستان و همکارانی که معدنی هستند ما در  کارخانه مهیا کرده ایم ولی فعالیت و برنامه ای که بخواهیم معدنی را بخریم و یا مشارکت کنیم را فعلا به این قطعیت  نرسیده ایم ولی دنبال این هستیم که معادن خوب را شناسایی کنیم و در صورت تاییدات فنی و مالی مشارکت بکنیم .

برگردیم به شرکت ذوب روی بافق ، خواهش می کنم از تغییرات و تعمیراتی که در طول 6 ماه گذشته در این شرکت انجام داده اید مختصر توضیحاتی را بفرمایید

عرض کنم کارهای ما در مورد سود آوری شرکت  در 2 بخش میشود گفت انجام شده؛ یک بخش کاهش هزینه های تولید بوده و یک بخش هم افزایش راندمان تولید .

بخشی که کاهش هزینه های تولید هست خودش باز شامل زیر شاخه هایی میشود که ما در مصرف مواد مختلف ضریب مصرف یا شاخص مصرف را کاهش دادیم که این در  اکثر آیتم هاو یا شاخص ها خیلی چشمگیر هست مثلا مصرف پودر روی حتی به نصف رسیده وبعضی از مواد مثل سولفات منگنز را کلا از مدار تولید حذف کردیم .و مصرف بقیه مواد افزودنی از جمله اسید سولفوریک و سایر افزودنیها را به شدت کم کردیم.در جهت دیگر ما توانستیم در بحث قیمت مواد افزودنی با رایزنی هایی که انجام دادیم به شدت کاهش هزینه بدهیم .

بخش دیگرهم مربوط به  کاهش هزینه های تشکیلاتی بود که ما  هزینه های تشکیلاتی واداری را کم کردیم یکی از کارهایی را که انجام دادیم دفتر تهران مان را خیلی سبک کردیم و در واقع تیم مدیریتی ، مدیر عامل ، مدیر مالی در کارخانه مستقر شدند و در نتیجه رفت و آمدها و هزینه های پشتیبانی ومسائلی از این قبیل خیلی کمتر شد . قبلاً کمیسیون معاملات هفته ای یکبار در تهران تشکیل می شد و دوستان از یزد به آن جا میرفتند ولی الان کمیسیون ها را داخل مجتمع برگزار می کنیم . امور مالی ، حسابداری ، مدیر مالی و حسابدار همه اینها را داخل کارخانه مستقر کردیم . هزینه های متفرقه ای را که قبلا پیمانکاری بود کم کردیم از جمله این که تعمیرات کارخانه اعم از تعمیرات فنی و مکانیکی ، نگهداری پست های برق همه دست پیمانکار بود ودر حدود 53 نفر نیروی پیمانکاری داشتیم که  همه این نیروها را استخدام شرکت کردیم در نتیجه هزینه سربارمان پایین آمد .

در قراردادهایی که برای مشاورها  بوده که در حدود 8 یا 9 نفر بودند که ما غیر از مشاور حقوقی بقیه را تمدید قرارداد نکردیم . که همه این کاهش هزینه ها در صورت های مالی شش ماهه خودش را بخوبی نشان داد.

از لحاظ فنی هم مختصر توضیح بفرمایید که زیاد هم تخصصی نباشد

یکی از مسائل فنی ضریب مصرف آند و کاتد بود ما تغییراتی که در سفارشات مان انجام دادیم باعث گردید مصرف آند و کاتد هایمان به شدت پایین بیاید مثلا سفارش های آندها و کاتدهایمان را کلسیم دار 9 میل  کردیم و وقتی اینها وارد سیستم شدند هزینه مصرف به شدت پایین آمد.

با فعالتر کردن سیتم pm  نگهداری ها به گونه ای شده که هزینه تعمیرات خیلی خیلی پایین آمده است .

یکی دیگر از اقداماتی که شاید در نوع خود بی نظیر بوده وما انجام دادیم این است که برای اینکه تعمیرات به حداقل برسد در 6 تا از واحدهای اصلی تیم های درون واحد تعمیرات و نگهداری درست کردیم به اسم گروه های نت .واحد هایی که گروه نت تشکیل دادیم عبارتنداز واحد لیچ وتصفیه ، واحد الکترولیز، واحد تشویه و اسید ، واحد هوی مدیا وخردایش و bzs . یعنی از نفرات همان واحد افرادی را که کمی خرده آچار بدست و فنی بودندرا آموزش دادیم ، آچار و ابزار در اختیارشان گذاشتیم و نگهداری های اولیه را مثل امداد رسانی های کمک های اولیه قبل این ها انجام می دهندو در سرفرصت مناسب کارهای اصلی انجام می گیرد. این باعث میشود که استهلاک تجهیزات به شدت کاهش پیدا کند و همان طور که در اطلاعات و آمار هم ملاحظه می کنید هزینه تعمیراتمان به شدت پایین آمده که یکی از دلایل مهمش همین مسئله می باشد .

 

در خصوص طرح توسعه چی آیا برنامه هایی در دست اقدام دارید؟

بله ما چند تا طرح داریم منتها استراتژیمان استراتژی تمرکز می باشد یعنی توسعه آن چنانی نداریم ولی توسعه یکنواخت رو به بالایی را داریم که یکی از آنها تملک و یا مشارکت در معدن می باشد .

توسعه تمرکزبعدی ما پروژه ی گازرسانی است که هم اکنون در حال اجراست .

پروژه دیگری که برای بهبود عملکر مان داریم پروژه کوره ولز می باشد  که برای پر عیار سازی خاک هایی کم عیار و خاک های مهدی آباد و فیلترکیک ها  بکار می رود تکنولوژی هست که در ایران تا بحال انجام نشده وما یا با مشارکت چینی ها ویا تامین کنندگان داخلی بحث های فنی و مهندسی آن رادنبال می کنیم که البته موافقت هلدینگ  توسعه را هم گرفته ایم ودر هیئت مدیره نیز مصوب شده و درکمیته سرمایه گذاری نیز درحدود 5/6 ، 7 میلیارد تومان سرمایه گذاری به آن تصویب کرده است .

پروژه بعدی مان فلوتاسیون هست که مابرای اینکه زنجیره تولیدمان تکمیل باشد حتماباید آنرا اجرا کنیم .همانطوریکه می دانید ما تولید شمش روی داریم ، تولید اسید سولفوریک داریم ، واحد هوی مدیا و خردایش داریم ولی واحد فلوتاسیون نداریم که اگر فلوتاسیون باشد در واقع زنجیره تولید ما کامل و تکمیل میشود

اینها پروژه های درشت ما هستند ولی ما پروژه های ریز زیادی تعریف کردیم برهمین اساس ما فرمی طراحی کردیم به اسم فرم پروژه های بهبود . این پروژه ها پروژه های مستمر داخلی هستند که در واقع به پیمانکار و مجری بیرون سازمانی نمی دهیم خودمان  پروژه را تعریف می کنیم وبا نیروهای خودمان انها را اجرا می کنیم و از وقتی که مستقر شدیم یعنی در طول این 4 ، 5 ماه حدود 152 پروژه طراحی و انجام دادیم ولی حدود 92 پروژه هم تعریف کردیم که داریم انجام می دهیم .

این پروژ ها در واقع منجر به بهبود راندمان ، کاهش هزینه ، بالا رفتن ایمنی ونظم و انضباط و بالارفتن انگیزه پرسنل میشود ، البته ناگفته نماند این پروژه ها در حوزه های مختلف انجام می گیردو فقط در حوزه تولید نیست بطور مثال ما پروژه هایی در حوزه  نیروی انسانی داریم ، پروژ هایی در حوزه مالی داریم والبته پروژه هایی قوی در زمینه  تحقیقات داریم و یکی از همین پروژه ها که احتمالاً هفته آینده راه اندازی خواهیم کرد  کیک شویی جاروزایت هست که باعث بهبودی راندمان می شود .

مبلغ ریالی این پروژه ها چقدر می باشد؟

برای گاز حدود 1 میلیارد و 100 میلیون تومان سرمایه گذاری تا ایستگاه گاز لازم می باشد  ولی حدود 300 ، 400 میلیون تومان هم داخل کارخانه لوله کشی و گاز رسانی خواهیم داشت. پروژه کوره ولز در حدود 5/6 تا 7 میلیارد تومان برآورد شده و فلوتاسیون هم یک فلوتاسیونی است که می خواهیم با امکانات داخلی خودمان انجام بدهیم یعنی یک سری سالن و تجهیزات مازاد داریم و میخواهیم از آنها استفاده بکنیم و شاید حدود 2 یا 2 دهم میلیارد تومان هزینه داشته باشد .

پس چیزی در حدود 10میلیارد تومان سرمایه گذاری خواهید داشت ؟

بله تقریبا

حجم اشتغال این سرمایه گذاری چقدر خواهدبود؟

حداقل 30 ، 40 نفر نیرو پروژه ولز می خو اهد وفلوتاسیون هم شاید نزدیک 50 ، 60 نفر نیروی انسانی مستقیم لازم داشته باشد .

آقای مهندس شما مطمئنا فیلتر کیک هایی از سال های دور داشته باشید برای بهره برداری از این فیلتر کیک ها آیا پروژه BZS را اجرا می کنید ؟

ما پروژه BZS را داریم و الان هم فعال هست وروزانه 30 تن کنسانتره خشک BZS تولید می کند .

حجم فیلتر کیک ها و عیار آنها به چه میزان است ؟

حجم فیلترکیک های ما درحدود 600 هزار تن با عیار متفاوت 4 یا 5 درصد هست و مقداری هم 10 یا 11 درصد داریم .

آقای مهندس حیدر زاده دانش فنی این شرکت بومی می باشد یا وارداتی است ؟

این شرکت و دانش فنی آن قبلا توسط چینی ها پایه گذاری شد ولی الان همه این تکنولوژی دست خودمان است البته این کارخانه یک سری ماشین آلات دارد که منحصر به فرد هستند. مثلاً دربخش تشویه و اسید انحصاراتی وجود دارد وما از لحاظ تامین قطعات اندکی مشکل داریم منتهی با رایزنی ها در حال حل کردن هستیم  که از چین وارد کنیم  .

یعنی کارخانه ای مشابه کارخانه شما در کشوروجود ندارد ؟

نه خیر

سرمایه ثبت شده شرکت چقدر می باشد ؟

حدود 45 میلیارد تومان سرمایه ثبت شده می باشد .

ولی الان برای ساخت چنین کارخانه سرمایه گذاری نزدیک به 350 میلیارد تومان لازم باشد. این کارخانه دارای 200 هکتار زمین هست که در کنار راه آهن در کنار جاده دو بانده یزد به بافق واقع شده  و 20 مگاوات برق دارد ، چاه آب اختصاصی با مجوز بهره برداری در روستای فهرج دارد ، حدود 70 هزار متر مربع سوله و ساختمان دارد  وبه جرات می توان گفت تقریبا واحد کاملی هست .

آقای مهندس شما به نیروی انسانی و آموزش خیلی تاکید دارید و به آن اهمیت می دهید آیا این حساسیت را در این شرکت نیز همچنان دارید و به آن اهمیت می دهید ؟

بله خوب ، بالاخره نیروی انسانی خیلی مهم است و الان تحت عنوان سرمایه انسانی از آن یاد می شود .مهم ترین بازوی کاری یا موفقیت سازمان ها همان سرمایه های انسانی هستند . تجهیزات و ماشین آلات و مواد اولیه تو همه جا مشترک هست من معتقدم که باید به نیروی انسانی داخل مجموعه بیشتر بها داد . و برای همین هم حتی المقدور از مشاورهای بیرونی کمتر استفاده کردم و به جای آن اندوخته هایی که خودمان حالا چه دردرس های MBA یا دکترای کسب و کار یاد گرفته بودیم و یا تجربه هایی که در طول خدمت کسب کردیم سعی می کنیم به دوستان منتقل کنیم. و این هم باز آموزی برای خودمان داردوهم در انتقال دانش و تجربه به دیگران مفید می باشد .

 آقای مهندس محیط زیست وشما ؟ آیا این جا هم مثل زنجان درگیریهای محیطی زیستی دارید ؟

مثل زنجان نیست برای این که کارخانه در یک منطقه ای واقع شده که اولاً دور از شهر و جمعیت هست یعنی آبادی نزدیک ما نیست . از طرف دیگر تکنولوژی ای که چینی ها گذاشتن نسبتا تکنولوژی کامل هست مثلاً کوره ذوب ما کوره القایی هست که کاملاً بسته هست و دودی ازآن در نمی آید در صورتیکه که در زنجان عمدتاً از کوره های گردون استفاده می کنند که هم یک مقداری آلودگی دارند که برایش فیلتر می گذارند ضمن اینکه ما فیلتر هم داریم .

واحددیگری که میتوانست آلاینده ای باشد واحد اسید سولفوریک می باشد که خوشبختانه از همان موقع بصورت  دو جذبی طراحی شده و باعث میشود که2 SO  وارد محیط نمی شود در واحد تشویه هم که سیستم تماماً بسته هست و کاملاً در یک  سیستم تحت فشار کار می کند و درروی این مواد ندارند بنابر این از لحاظ محیط زیستی خوشبختانه مسئله آلایندگی نداریم . در خصوص پساب ها هم  دو تا سیستم داریم که کل پساب ها را جمع می کند یکی پساب های شیمیایی است که از اول طوری طراحی شده کانالیزه هست یعنی پساب ها جمع می شوند در  واحدی که الان فعال هست و کار می کند آنجا بازیافت میشود و به خط تولید برمی گردند .

فاضلاب انسانی ، بهداشتی هم جمع میشود در تسویه خانه و بعد از اینکه آب به حد استاندارد میرسد برای آبیاری فضای سبز استفاده میشود بنابر این ما آلایندگی آب ، هوا و خاک  به هیچ عنوان اینجا را نداریم .

برای زیر سازی ها محل دپوی فیلتر کیک ها آیا اقدامات لازم انجام گرفته است ؟

اقدام خاصی نه ولی چون ما در منطقه کویری هستیم  و زیر فیلتر کیک ها منبع آبی وجود ندارد بنابر این آلودگی اش به جایی نشت نمی کند ضمن اینکه نمونه برداری هم که شده تا عمق 70 یا 80 سانتی متری حتی اگر بارندگی هم باشد موادی رسوب نمی کند .

در خصوص همکاری های متقابل در داخل هلدینگ هم توضیحاتی بفرمایید .

بله ما اینجا چون واحد هوی مدیا و خردایش داریم و به منابع کم عیار اکسیده نیز دسترسی داریم مثلاً معادن که در کرمان و اطراف یزد وجود دارند اخیراً ازآنها خاک کم عیار می خریم هوی مدیا می کنیم و با عیار 18 تا 20 درصد ، 22 یا 23 درصد این ها را می فروشیم که درهمین هفته گذشته یک مقداری به کالسیمین فروختیم وهمینطور ما فیلترکیک BZS داریم که هیدراته هست و در شرایط فعلی که مابا سولفوره کار می کنیم به درد خودمان نمی خورد این ها رو می فروشیم به شرکت ملی سرب و روی که درحدود 500 تن فروختیم .

ما با شرکت کاتالیست پارسیان ارتباط نزدیک داریم و آند و کاتد هایمان را آن شرکت تامین می کنیم .

درخصوص فروش محصولات آیا خودتان راسا اقدام می کنید ؟

نه ما از طریق توسعه بازرگانی اقدام می کنیم خوشبختانه درحدود 80 ، 85 درصد فروشمان صادراتی هست واخیرا یک محموله 800 تنی به کره جنوبی صادر کردیم  و بخاطر مرغوبیت کالا و تمایل مشتری هفته گذشته 2000 تن دوباره با همان مشتری از طریق توسعه بازرگانی قرارداد بستیم ودرطول این هفته محموله حمل میشود.

پس سال بعد شرکت شما به عنوان صادرکننده برتر استان یزد معرفی خواهد شد.

امیدواریم ان شاا…

رمزموفقیت را دریک سازمان در چه چیز می دانید؟

یکی از رموز موفقیت به نظر من تمرکز به درون سازمان می باشد یعنی ما بر روی توانمندی های درون سازمانی متمرکز شدیم. یکی از دلایل موفقیت ما در اینجا این بوده که تولید را بردیم بالا دوم اینکه وقتی مثبت فکر کردیم امیدوار بودیم که این مشکلات رفع خواهد شد و باید توسط خودمان نیز رفع بشود و همین طور هم شد . با اینکه در اوایل تحویل شرکت نقدینگی ما نزدیک صفر بود و من وقتی مجموعه را تحویل می گرفتم 6 میلیارد و 600 میلیون بدهی جاری بود . فقط 4 میلیارد تومان به شرکت برق منطقه ای بدهی داشتیم و طلبکارایی که مدام زنگ می زدند و پیگیری مطالباتشان بودندولی الحمداله الان وضعیت مان خوب شده و روز به روز هم بهتر می شود.

استفاه از تمام افراد ، ظرفیت ماشین آلات ، ظرفیت ابنیه و ساختمانها و شناسایی ظرفیت های خالی و استفاده بهینه و مناسب از آنها یکی دیگر از رموز موفقیت می تواند باشد که ما آن را در این شرکت بکار گرفتیم و بسیار هم موفق بودیم .

آقای مهندس یک مقداری هم در خصوص برنامه هایی که مد نظر داشتید ولی تاکنون نتوانستید اجرا کنید و قصد دارید در آینده انجام بدهید توضیح دهید

یکی از برنامه هایی که تا حدودی شروع کردیم ولی هنوز خیلی فاصله داریم برنامه 5sهست یا نظام آراستگی . یکی از مبانی اعتقادی من این است که هر مجموعه ای اگر بخواهد موفق باشد حتما باید نظم درآن حاکم باشد . نظم درتجهیزات ، مواد ، آدم ها ، اسباب و وسایل و ملزومات . در همه چی اگر نظم باشد باعث کم شدن حادثه وباعث بهبود وضعیت میشود ولی خوب چون مجتمع بزرگ است عرض کردم در حدود 70 هزار متر مربع ساختمان هست و سرمایه و تیم های کاری محدود هستند این است که هنوز به آن  خواسته ای که مطلوب نظر خودمان است نرسیده ایم.

موضوع دیگر استقرار کدینگ انبار هست ما انبارمان حدود 6 ، 7 هزار قلم جنس دارد ولی کدش کد استانداری نیست ، شناسنامه دار نیست که باید اصلاحش بکنیم.

یک سیستمی به اسم MIS در شرکت اسید سازان پیاده کردیم بطوری که تمام محموله های ورودی و خروجی بصورت آنلاین تحت پیگرد و در واقع ردیابی میشود و اطلاعاتش بصورت دیتا استخراج میشود ، از برنامه های دیگرمان بهبود وضعیت هوی مدیا هست .هوی مدیای ما راندمانش پایین است و یک هم مقداری مکانیزه نیست و در واقع راه اندازیش ناقص بوده و مصرف فروسلیسش بالاست که باید پروژه ای در آنجا انجام بشود.

در خصوص تولید چی ؟ آیا می شود امیدوار بود که در زمان شما این کارخانه به تولید اسمی اش یعنی 30 هزار تن در سال برسد؟

بله یکی از اهدافمان این است که گلوگاههایی که وجود دارد را رفع کنیم چون تا به حال همه آنها را مرتفع نکرده ایم والبته بعضی ها هم سرمایه گذاری می خواهد و بعضی ها هم تجهیزات می خواهد که قطعات مورد نیاز هم  چینی هستند که تازه سفارش داده ایم و بعضی ها را هنوز نخریده ایم وپس ازرفع این گلوگاه ها یک سری آند و کاتد هم به خط اضافه می کنیم تا تولید را بالاتر ببریم وهمچنین سناریویی داریم که الان تهیه کرده ایم به اسم پروژه هوشمند سازی کارخانه می خواهیم در واقع در سه سطح این را اجرا کنیم که کارخانه یک مقداری از حالت سنتی به حالت مدرن سوق پیدا بکند و به روز باشد .

در خصوص فعالیت های اجتماعی و فرهنگی در سطح شهر یزد وضعیت شرکت چگونه است آیا تابه حال فعالیت هایی در این خصوص انجام گرفته و آیا برنامه برای این موضوع دارید ؟

برند شرکت ذوب و روی بافق متاسفانه در طول این چند سال اخیر لطمه دیده بود یعنی با توجه به اینکه من خودم بالاخره در شهر زندگی می کنم با افکار عمومی  ارتباط دارم برند ذوب روی به شدت آسیب دیده یعنی از ذوب و روی بعنوان یک شرکت ورشکسته یاد می کنند یا شرکتی که بد حساب هست وهنوز شرکت تعطیل می باشد و کاری که ما در این مدت کوتاه کردیم سعی کردیم عملاً ثابت کنیم که اینجوری نیست و برند شرکت را احیا کنیم .

در زمینه فعالیت های ورزشی و فرهنگی تا حدودی کارهایی راشروع کرده ایم ولی هنوز از اهداف فرهنگی مان چه در سطح کارخانه و چه در سطح شهر فاصله داریم تا ان شاءالله گام به گام به آنها برسیم .

حجم اشتغال تان الان چقدر میباشد ؟

ماالان 380 نفرهستیم .

به عنوان آخرین سوال علاقه مندی خاص تان

.

علاقه دارم به توسعه کار به اینکه در واقع محیط کارمان یک جوری باشد که تعداد افرادی که مشغول هستند تا آنجایی که میشود زیادتر باشد ، بهره وریمان بالا برود و نظم  و انظباط ایجاد بشود . علاقمندیم این است که بتوانیم یک محیطی درست کنم که همه با رضایت ، شادابی و سلامت وبا صمیمیت کار کنند ، همه چیز سر جای خودش باشد و ایرادی در کار دیده نشود

 

 

 

*** حمایت از کالای ایرانی ***

درباره شرکت ذوب روی بافق

شركت ذوب روي بافق (سهامي خاص) در تاريخ 21/12/1370 تحت شماره 89072 در اداره ثبت شركتها و مالكيت صنعتي تهران به ثبت رسيد و پس از توليد آزمايشي در نيمه آبان ماه 1378، در تاريخ 24/9/1379 افتتاح گرديد . كارخانه اين شركت به منظور توليد سالانه 30.000 تن شمش روي SHG در 45 كيلومتري محور يزد - بافق با مساحتي بالغ بر 200 هكتار با دانش فني، ماشين‌آلات و نظارت بر نصب از شركت NFC چين خريداري گرديد. اين كارخانه بزرگترين واحد توليدي شمش روي كشور مي‌باشد كه با كنسانتره سولفوره روي تغذيه مي‌شود و با توليد 30.000 تن شمش روي و 50.000 تن اسيد سولفوريك در سال از بزرگترين توليدكنندگان روي ايران است. عمده مواد اوليه مصرفي اين مجموعه، كنسانتره سولفوره روي با عيار 54-52 درصد و رطوبت 11-8 درصد به ميزان 71-65 هزار تن در سال مي‌باشد و به علت مصرف كنسانتره سولفوره در كارخانه ذوب روي بافق در فرآيند توليد، تركيبي از هر دو روش پايرومتالوژي و هيدرومتالوژي وجود دارد. در تاريخ 24 شهريور 1383 شركت توسعه معادن روي ايران بيش از 98 درصد سهام اين شركت را به منظور حل معضلات فني و اقتصادي واحد مذكور و تبديل آن به يك واحد فعال و پربازده اقتصادي خريداري نمود.

راه های تماس با ما

 آدرس دفتر مرکزی:

 تهران : خیابان مطهری-خیابان ترکمنستان-پلاک 15-واحد 1- طبقه 1

کدپستی :

تلفکس : 88415595-88424645-021

آدرس مجتمع : یزد- 45 کیلومتری محور یزد-بافق

كد پستي : 8919673184

آدرس ایمیل شرکت  : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
شماره تماس شرکت  : 4-03538365781
آدرس سایت رسمی شرکت : www.bzsc.ir