واحد ذوب و ریخته‌گری

واحد ذوب و ریخته‌گری

فرآیند ذوب کردن ورق‌های روی در دمای حدود 450 الی 485 درجه سانتی‌گراد درون یک دستگاه کوره القایی و کوره دوار و ریخته‌گری آن‌ها در قالب‌های چدنی جهت تبدیل به شمش روی و سپس بسته‌بندی در بندیل هایی به وزن متوسط 1000 کیلوگرم جهت فروش و عرضه در بازار در این واحد انجام می‌شود.

ظرفیت تولید روزانه در این واحد 100 تن است.

محصول جنبی واحد ذوب و ریخته‌گری پودر روی می‌باشد که جهت مصرف در واحد تصفیه محلول مورداستفاده قرار می‌گیرد.

در این بخش، مذاب روی در معرض هوای فشرده قرار می‌گیرد که از طریق نازل‌های ریز این کار انجام می‌شود. سالانه به‌طور متوسط امکان تولید 2 هزار تن پودر روی در دانه‌بندی‌های مختلف جهت مصرف داخلی شرکت، وجود دارد.

محصول دیگر این واحد سرباره روی با عیار 75 درصد است که پس از جداسازی نخاله‌های روی با فرآیند بالمیل امکان فروش این محصول نیز فراهم می‌گردد.

 

تجهیزات موجود در واحد ذوب و ریخته‌گری:

  1. کوره القایی: در این کوره حرارت موردنیاز جهت ذوب ورق‌ها توسط اعمال برق صورت می‌گیرد و تمامی عملیات انجام‌شده به‌صورت اتوماتیک است و کمترین مقدار آلودگی را برای محیط‌زیست دارد.
  2. کوره دوار: سوخت مورد استفاده در این کوره گاز طبیعی می باشد و برخلاف کوره القایی عملیات شارژ ورق و نیز پالت بندی شمش به صورت غیراتوماتیک انجام می شود.
  3. خط ریخته‌گری تمام اتوماتیک
  4. بالمیل: سرباره انتقال داده‌شده از کوره القایی پس از جداسازی اولیه مذاب دانه‌درشت به قسمت بالمیل جهت شستشو و جداسازی ذرات ریز باقی‌مانده در آن، انتقال داده می‌شود.
  5. دستگاه بسته‌بندی کاملاً اتوماتیک: جهت بسته‌بندی پالت‌های شمش و کار تسمه گذاری به‌صورت دستی انجام می‌شود.
  6. جرثقیل سقفی 5 تنی: که وظیفه حمل ورق‌های روی جهت شارژ کوره و نیز جابه‌جایی پالت‌های شمش را بر عهده دارد.